Naar de inhoud

vrijdag 30 oktober 2026

Carrièreleeuw
Regio

Werken in Rotterdam: sectoren, inkomen en reistijd

· Redactie Carrièreleeuw · 3 min lezen · bijgewerkt 23 oktober 2026

Werken in Rotterdam: sectoren, inkomen en reistijd

In het kort

  • Grootste sector: gezondheids- en welzijnszorg met 72.500 banen in december 2025.
  • Mediaan inkomen: € 32.000 in 2024, tegenover € 34.300 in Nederland.
  • Reisafstand: gemiddeld 16,4 km in december 2024, tegenover 19,6 km in Nederland.
Inhoud van dit artikel
  1. Grootste sectoren in Rotterdam
  2. Inkomen en werk
  3. Reizen naar je werk
  4. Solliciteren in Rotterdam
  5. Veelgestelde vragen

De meeste banen in Rotterdam zitten in de gezondheids- en welzijnszorg. Het mediane persoonlijke inkomen per jaar is € 32.000 in 2024, tegenover € 34.300 in Nederland. De cijfers over 2024, december 2024 en december 2025 zijn voorlopig.

Grootste sectoren in Rotterdam

Rotterdam telt 431.600 banen in december 2025. Dat zijn banen van werknemers bij vestigingen in de gemeente, ook als iemand buiten Rotterdam woont. De grootste sector is de gezondheids- en welzijnszorg, gevolgd door handel en verhuur en overige zakelijke diensten.

SectorBanenAandeel
Gezondheids- en welzijnszorg72.50016,8%
Handel51.70012,0%
Verhuur en overige zakelijke diensten51.10011,8%
Vervoer en opslag39.0009,0%
Specialistische zakelijke diensten36.7008,5%
Openbaar bestuur en overheidsdiensten36.3008,4%

Banen van werknemers bij bedrijven in Rotterdam, december 2025 (voorlopig), in totaal 431.600. Uitzendkrachten tellen mee bij verhuur en overige zakelijke diensten.

RotterdamNederland
Mediaan persoonlijk inkomen per jaar (2024 (voorlopig))€ 32.000€ 34.300
Netto arbeidsparticipatie (2024 (voorlopig))67%72%
Gemiddelde woon-werkafstand (december 2024 (voorlopig))16,4 km19,6 km

Bron: CBS StatLine, banen van werknemers in december; economische activiteit, regio; CBS StatLine, inkomen van personen; persoonskenmerken, regio; CBS StatLine, arbeidsdeelname; gemeenten; CBS StatLine, werknemersbanen en reisafstand; woon- en werkregio.

Wil je weten wat er in zulke sectoren in cao's staat, kijk dan op cao-lonen. Voor een snelle schatting van wat je bruto overhoudt, kun je ook de bruto-netto-rekenhulp gebruiken.

Inkomen en werk

Het mediane persoonlijke inkomen per jaar in Rotterdam is € 32.000 in 2024. In Nederland is dat € 34.300. Het gemiddelde persoonlijke inkomen per jaar is € 40.600 in Rotterdam en € 42.200 in Nederland in 2024.

De netto arbeidsparticipatie is 67% in 2024. Landelijk is dat 72%.

Van de werkenden is 15% zzp'er in 2024, tegen 14% in Nederland. Ook heeft 33% van de werkenden een flexibel contract, tegenover 27% landelijk.

Reizen naar je werk

Werknemers die in Rotterdam wonen reizen in december 2024 gemiddeld 16,4 km naar hun werk. In Nederland is dat 19,6 km.

Daarnaast werkt 56,1% van de werknemers die in Rotterdam wonen in de eigen gemeente in december 2024.

Solliciteren in Rotterdam

Als je werk zoekt in Rotterdam, helpt het om eerst breed te zoeken en daarna sneller te verfijnen. Blijf dus niet hangen in één brede zoekopdracht.

  • Begin breed op Rotterdam en maak daarna smallere zoekopdrachten.
  • Combineer plaatsnaam met functietitels, niveau of sector.
  • Noteer welke functies vaak terugkomen.
  • Gebruik vacatureteksten om te zien wat je aanspreekt en wat juist niet past.

Ook uitzendbureaus kunnen een extra route zijn. Je zoekt dan niet alleen zelf, maar laat ook iemand meekijken naar functies die passen bij wat je nu zoekt.

Maak het zoeken daarnaast klein en concreet. Sla interessante functies op, lees er één echt goed en kies na elke zoeksessie één vervolgstap, zoals reageren, opslaan of je cv aanpassen op één functie.

Wacht ten slotte niet op de perfecte vacature. Als een functie inhoudelijk past, de locatie of reisafstand werkbaar is en je kunt uitleggen waarom deze stap logisch is, dan kun je meestal gewoon reageren.

Veelgestelde vragen

Wat is de grootste sector in Rotterdam?

De grootste sector is de gezondheids- en welzijnszorg met 72.500 banen in december 2025.

Hoe hoog is het inkomen in Rotterdam vergeleken met Nederland?

Het mediane persoonlijke inkomen per jaar is € 32.000 in 2024 in Rotterdam. In Nederland is dat € 34.300. Het gemiddelde persoonlijke inkomen is € 40.600 in Rotterdam en € 42.200 in Nederland.

Hoe ver reizen mensen in Rotterdam naar hun werk?

Werknemers die in Rotterdam wonen reizen gemiddeld 16,4 km in december 2024. Landelijk is dat 19,6 km.

Werken veel inwoners van Rotterdam in hun eigen gemeente?

Ja. Van de werknemers die in Rotterdam wonen, werkt 56,1% in de eigen gemeente in december 2024.

Hoe kun je slim zoeken naar werk in Rotterdam?

Begin breed, maar maak je zoekopdracht daarna smaller met functietitels, niveau of sector. Gebruik vacatureteksten om patronen te zien en kies na elke zoeksessie één concrete vervolgstap.

Bronnen

  1. CBS StatLine, banen van werknemers in december; economische activiteit, regio opendata.cbs.nl
  2. CBS StatLine, inkomen van personen; persoonskenmerken, regio opendata.cbs.nl
  3. CBS StatLine, arbeidsdeelname; gemeenten opendata.cbs.nl
  4. CBS StatLine, werknemersbanen en reisafstand; woon- en werkregio opendata.cbs.nl

Geraadpleegd voor de laatste versie van dit artikel, 23 oktober 2026.

Verder lezen

  1. Werken in TilburgWerken in Tilburg: sectoren, inkomen en reizen
  2. Breda vind je per functietitelVacatures Breda zoeken zonder eindeloos scrollen? Dit zijn 8 slimme aanpakken
  3. Amersfoort begint met schrappenZo pak je vacatures Amersfoort slim aan: 7 manieren om sneller passend werk te vinden
  4. Eindhoven test je richting twee wekenVacatures Eindhoven: 7 tips om snel werk te vinden in tech, zorg en meer